بررسی پروسه طراحی و شناخت قالب تزریق پلاستیک ، ساخت آن و بررسی مزیت  دستگاه قالب تزریق پلاستیک بپردازیم. در ادامه با فرآیند ساخت یک قطعه پلاستیکی با استفاده از قالب تزریق پلاستیک آشنا و مهم‌ترین ویژگی ها و دلایل استفاده از قالب های تزریق پلاستیک را شناسایی میکنیم.

شناخت قالب: امروزه استفاده از قطعات پلاستیکی با توجه به طول عمر و مقاومت بالای آن‌ها رواج بسیار بالایی پیدا کرده است. برای ساخت و تولید قطعات پلاستیکی از قالب‌تزریق‌پلاستیک استفاده می کنند. اساس کار این قالب ها به گونه ای است که بعد از تزریق پلاستیک در آن‌ها و شکل گیری قطعه، آن را از قالب خارج کرده و سرد می کنند.

فرآیند تزریق پلاستیک امروزه به روش های زیادی انجام می شود. اما بهترین روش برای اینکه قطعات پلاستیکی یکنواخت و یکدست داشته باشید استفاده از این قالب است. طراحی این قالب بر اساس نظر مشتری و نحوه قطعه بستگی دارد.

امروزه این نوع قالب برای تمامی قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود. این قطعات در صنعت خودرو ، لوازم خانگی ، صوتی و تصویری ، آشپزخانه ها ، اسباب بازی ها و به طور کلی در تمامی جنبه های پزشکی استفاده دارند .

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

ساخت قالب های تزریق پلاستیک و هزینه های آن

ماشین قالب تزریق پلاستیک و بخش های آن

فرآیند ساخت یک قطعه پلاستیکی با استفاده از قالب تزریق پلاستیک

مزیت استفاده از قالبسازی تزریق پلاستیک

طراحی قالب تزریق پلاستیک

مراحل ساخت قالب تزریق پلاستیک

ساخت قالب های تزریق پلاستیک و هزینه های آن

قالب های تزریق پلاستیک باید پارامتر ها و بخش های زیادی را در نظر گرفت. هزینه تولید این قالب ها معمولاً به موارد گوناگونی بستگی دارد. موارد مهم در ساخت عبارت‌اند از :

 • ابعاد قطعه ( طول و عرض و ارتفاع قطعه مورد نظر )
 • حفره و یا محل های کشویی ایجاد شده بر روی قطعه پلاستیکی
 • جنس قطعه پلاستیکی
 • ایجاد رزوه داخلی ( محل قرار گرفتن پیچ) در قطعه مورد نظر
 • کیفیت سطح پلاستیک
 • تیراژ تعداد قطعه پلاستیکی
 • ساختار شبکه ای و توری مانند یا حفره ایجاد شده بر روی قطعه پلاستیکی

با توجه به موارد فوق و شناخت قالب، هزینه و قیمت ساخت قالب های تزریق پلاستیک می توانند متفاوت باشد و حتی ممکن است تا قیمت های بسیار بالا نیز افزایش پیدا کند.

ماشین قالب تزریق پلاستیک و بخش های آن

همان طور که گفته شد قطعات پلاستیکی یکی از پرکاربردترین قطعات در دنیا هستند. ساخت این قطعات به وسیله قالب های تزریق پلاستیک امکان پذیر است.دستگاهی که این قالب بر روی آن نصب می شود دستگاه تزریق پلاستیک نام دارد. این دستگاه از دو بخش تزریق و قالب گیری ساخته شده است .

فرآیند تزریق شامل بخش های متنوعی است .نازل ، سیلندر قیف ، قیف مواد پلاستیکی ، گرم‌کن ، حرارت سنج و ترموکوپل از مهم‌ترین بخش های قسمت تزریق پلاستیک است .

بخش قالب گیری نیز از یک محفظه بزرگ تشکیل شده است در این محفظه دو بخش نصب می شوند که یکی ثابت است و دیگری متحرک . هر دو یک بخش ها شامل قالب تزریق می شوند. یک قالب بخش بیرونی را تشکیل می دهد . قالب دیگر بخش درونی را تشکیل می دهد .

فرآیند ساخت یک قطعه پلاستیکی با استفاده از قالب تزریق پلاستیک

برای ساخت یک قطعه پلاستیکی ابتدا باید مواد پلاستیکی که به آن‌ها ترموپلاست گفته می‌شود را ذوب کرد . این کار در بخش تزریق دستگاه انجام می شود. مواد از طریق قیف وارد دستگاه شده و با نسبت های تعیین شده با یکدیگر ترکیب می شوند و سپس توسط گرم‌کن ذوب شده و بعد وارد یک قیف به نام قیف سیلندر تزریق وارد می شود. سپس این مواد کم کم وارد سیلندر تزریق می شود. سپس سیلندر تزریق این موارد را به سمت دو قالب بیرونی و داخلی هدایت می کند و مواد بین دو قالب تزریق می شوند.

بعد از سپری شده مدتی این مواد سرد شده و بخش متحرک قالب گیری جدا می شود و قطعه پلاستیکی آماده است .

مزیت استفاده از قالبسازی تزریق پلاستیک

ساخت قطعات پلاستیکی همانطور که می‌دانید با روش های مختلف امکان پذیر است . متداول ترین و مقرون به صرفه ترین روش قالب سازی تزریق پلاستیک است . ویژگی های این کار باعث شده است که استفاده از قالب های تزریق پلاستیک بسیار محبوب و همه گیر شود .

حتی می توان کارگاه های کوچکی را پیدا کرد که در آن‌ها تنها یک قالب وجود دارد و تنها با یک نفر اپراتور دستگاه فرآیند تزریق پلاستیک و ساخت قطعه پلاستیکی انجام می شود . به همین دلیل است که امروزه استفاده از قطعات پلاستیکی برای کارخانه جات و بخش های تولیدی بسیار مقرون به صرفه و مناسب است .

طراحی قالب تزریق پلاستیک

طراحی مناسب و عالی برای انواع ماشین آلات تزریق پلاستیک نیازمند دانش و تجربه بسیار بالا در تولید قالب های صنعتی می باشد؛ و برای ساخت این نوع قالب ها شما باید در ابتدا مدل قطعه پلاستیکی را طراحی نمایید.
طراحی قالب تزریق‌ پلاستیک نیازمند انجام یک محاسبات خاص و رعایت کردن اصول و استاندارد های بالایی است. تولید قطعه پلاستیکی هزینه بالایی دارد و به همین دلیل باید در نهایت دقت و کارایی انجام شود. با رعایت و استفاده از این اصول می‌توان بهترین قالب های تولید پلاستیک را تولید و روانه بازار کرد.

مراحل ساخت قالب تزریق پلاستیک

همانطور که گفته شده مراحل ساخت قالب امروزه بسیار آسان تر و کوتاه شده است با استفاده از برنامه های کامپیوتری شما به راحتی می توانید مراحل ساخت قالب را انجام داده و این مراحل را با سرعت بیشتری نسبت به گذشته به سرانجام برسانید. این مراحل ساخت قالب‌تزریق پلاستیک با توجه به قطعه مورد نظر می تواند در مدت زمان های مختلفی انجام شود. اگر قطعه دارای پیچیدگی های ظاهری و هندسی بالایی باشد برای ساخت آن زمان بیشتری مورد نیاز است. امروزه استفاده از خدمات تزریق پلاستیک برای ساخت قطعات پلاستیکی بسیار مرسوم است.

از مهم‌ترین ویژگی ها و دلایل استفاده از قالب های تزریق پلاستیک می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ساخت آسان قطعات پلاستیکی با استفاده از قالب سازی تزریق پلاستیک
 • قطعات با طرح های متنوع ( تقریباً هر طرحی را می توان اجرا کرد )
 • تولید آسان قطعات پلاستیکی با ریزه کاری های فراوان و طرح های هندسی پیچیده
 • زمان کاری نسبتاً کوتاه با توجه به تولید هر قطعه پلاستیکی در چند دقیقه
 • در صورت بالا بودن حجم سفارش میتوان تولید بسیار انبوه داشت ( می توان چندین میلیون قطعه را در سال تولید کرد)
 • نیروی کار نسبتاً کم ( تقریباً هر دستگاه قالب‌تزریق پلاستیک به یک نفر اپراتور نیاز دارد)
 • بدون نیاز به دخالت انسان و نیروی کار میتوان به ساخت خودکار قطعه پلاستیکی در قالب های تزریق پلاستیک پرداخت
 • ‌کم بودن حجم ضایعات و تلفات دور ریز در ساخت قطعات پلاستیکی و امکان بازیافت و استفاده مجدد از آن‌ها
 • قابلیت کار دستگاه قالب‌ تزریق پلاستیک با چند مواد به صورت همزمان ( این دستگاه ها طیف گسترده ای از مواد پلاستیکی را شامل می شوند)

منبع: گروه صنعتی هادی

One thought on “طراحی و شناخت قالب تزریق پلاستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن‌های تماس:

۰۲۱-۷۶۲۱۷۱۳۶

۰۲۱-۷۶۲۱۷۱۳۷

۰۲۱-۷۶۲۱۷۱۳۸

● ساعات پاسخگویی: ۸ الی ۱۷
● فقط روزهای کاری
درج پیام در سایت (فرم تماس با ما)